Záhrada

» Tvrdé stonky drevnatých rastlín, ako sú napríklad ruže a kaliny, narežte na báze ostrým nožom. Potom spodnú časť stonky rozmliaždite kladivom, aby ste umožnili lepší prietok vody. Vo váze vydržia kvety tak dlhšie. všetkým rezaním kvetom prospieva hnojenie. Dobrú, domácu zmes získate zmiešaním 2 lyžíc cukru, 1 litra horúcej vody a 2 a pol lyžice bežného bielidla.

» Ak musíte presadiť ker v preň v nevhodnom období, najprv ho zmenšite. Zrežte ho o tretinu a pred premiestnením na nové stanovište postriekajte prípravkom proti zasychaniu. Ker presaďte ihneď po vykopaní a výdatne zalejte.

» Veľká plodnosť v mladosti robí ovocné stromy v starobe neplodnými. Chybou preto je keď necháte mladé stromy príliš skoro rodiť, a tým ich vyčerpáte. Ako opatrenie proti tomu sa odporúča prebierka príliš hustých plodov. Plody čo ostanú budú potom väčšie, ba dokonca púčiky pre nasledujúci rok sa budú lepšie vyvíjať.

» Na zalievanie rastlín je výborné tekuté hnojivo. Vyrobíte so ho tak, že do jutového vreca dáte čerstvý hnoja vrch zviažete pevným špagátom. vrece potom ponorte do sudu s vodou a každý deň ním pohýbte. Keď bude mať voda farbu slabého čaju, môžete ňou začať zalievať rastliny.

» Osie hniezdo v dome alebo v jeho blízkosti by ste mali najradšej odstrániť. Len čo sa zotmie a roj je v hniezde, namočte handru do terpentínu a naviňte ju nakoniec dlhej tyče. Handru potom vsuňte čo najhlbšie do otvoru hniezda.

» Mravenisko odstránite, ak zmiešate 1 diel gáfru a 9 dielov liehu, a kvapalinu potom nalejte na mravenisko.

» Komáre vám nebudú zo záhrady lietať do domu ak na okno postavíte fľaštičku naplnenú klinčekovým olejom.

» Keď podložíte dozrievajúce plody tekvíc starou strešnou škridlou alebo doštičkou, ochránite ich pred pôdnou vlhkosťou a zabránite ich hnitiu.

» Karfiol zostane biely ak ho zakryjete kapustným listom.

» Uvarená mrkva obsahuje trikrát viac antioxidantov než v surovom stave.

» Orechy kráľovské veľmi nepotrebujú rez. Keď však treba odstrániť konár, siahnite po pílke v neskorom lete. Na konci zimy by inak zranené miesta veľmi ronili miazgu.

» Hľúzy begónii po odumretých listov, ešte pred nástupom mrazov, vyberte z pôdy. Nadzemnú časť odrežte blízko pri hľuze. Po zasušení reznej rany uložte do rašeliny a bez polievania uchovajte pri teplote 8 až 10 °C

» Ak vám drevné uhlie zhasína,  posypte ho  hŕstkou soli.

» Ak má váš pes blchy, dajte mu do búdy listy vlašského orecha.

» Roztoče vášho domáceho vtáka zbavíte, ak na stenu jeho klietky zavesíte hrubé plátno. Roztoče si naň sadnú a môžete ich zlikvidovať.

» Po troch zmrznutých svätých je čas vysadiť do voľnej pôdy: rajčiaky, uhorky, tekvice, zeler, kukuricu, melóny, papriku, baklažán.

» Na konci apríla podložte jahody slamou, aby ostávali suché a tak boli chránené pred múčnatkou.

Keď sa to všetko naučíte a do života osvojíte, prihláste sa ku mne na skúšku a získate akademický titul „žena mojich snov“ !

S pozdravom Ing. Ján Bukai, majster kuchár

Hodnotenie: 5.0/5. 1 hlasovanie.
Čakajte prosím ...
Značky:
Kategórie: Poradňa

Zatiaľ žiadne komentáre, môžeš byť prvý!

Pridaj komentár

Poznámka: Pripomienky k stránke vyjadrovať názory ich autorov a nemusia byť nutne názory tohto webového portálu. Členovia sú požiadaní, aby upustili od urážok, nadávania a vulgárnych výrazov. Vyhradzujeme si právo odstrániť akýkoľvek komentár bez predchádzajúceho upozornenia alebo vysvetlenia.

Tvoja e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

*
*

Pridaj sa k nám!

Pridaj sa k nám registráciou práve teraz.