Domácnosť

»  Nepríjemný zápach čerstvej farby počas maľovky bytu cez noc zmizne, keď v miestnosti rozostavíte nádoby so soľou, slanou vodou alebo rozkrojenými cibuľami.

» Pevne držiacu skrutku ľahko uvoľníte, keď na ňu nakvapkáte trocha peroxidu vodíka, alebo ak pred skrutkovaním čo najviac nahrejete hranu skrutkovača. Do tvrdého dreva zatlčiete klinec ľahšie, keď ich vopred namočíte do oleja, mydla alebo vosku. Ak klinec zatĺkate do tej istej dierky, kde bol predošlý, lepšie drží, ak dierku zaplníte vatou namočenou do sadry alebo zátkou z vlhkého novinového papiera.

» Vázu zbavíte hnedých škvŕn na jej dne, keď do nej nalejete teplú vodu, v ktorej ste namočili listy čajovníka. vázou potom niekoľko krát dobre zatrepte, roztok vylejte a vázu vypláchnite studenou vodou.

» Ak chcete, aby viečko pri zaváraní držalo a neprepustilo vzduch na 100 % okraj pohára potrite bielkom z vajíčka.

» Drevená doštička na krájanie mäsa alebo cibule bude ako nová, ak ju na tri hodiny  namočíte do octovej vody.

» Varešky na varenie budú opäť biele, ak ich na noc ponoríte do roztoku sódy bikarbóny.

» Ak pri žehlení objavíte na bielizni mastný fľak, ktorý sa vám nepodarilo vyprať, posypte ho detským zásypom a cez handru prežehlite.

» Nepríjemnému zápachu, ktorý sa šíri z umývačky riadu, sa dá zabrániť. Ak ju nepoužívate každý deň, nasypte na jej dno niekoľko lyžičiek sódy bikarbóny.

» Na čistenie zrkadla či okna je veľmi dobrá horúca voda. Prípadne zrkadlo potrite rozrezaným zemiakom, opláchnite čistou vodou a vyleštite novinovým papierom.

»  Dlaždice sa opäť rozžiaria, keď ich dôkladne poutierate novinovým papierom napusteným čpavkom.

» Znečistené ryhy na varnej doske vyčistíte tak, že dosku trocha zohrejete, nasypete na ňu prášok do pečiva a potom poutierate handričkou na riad. Škvrny na varných platniach zmiznú, keď na ne nasypete soľ, a dôkladne och vyčistíte navlhčenou kefkou. Potom opláchnite vodou a utrite dosucha.

» Vodou z varených zemiakov sa dá vyčistiť linoleum, tak dobre, že vyzerá ako nové. Čierne pruhy od gumových podrážok možno ňou vyčistiť handričkou namočenou v liehu.

» Keď chcete odstrániť zlý vzduch v miestnosti, môžete v popolníku zabaliť bobkový list. Potuchnutý vzduch v skrini zmizne od zrniek kávy, alebo ak do skrine položíte pomaranč s napichanými klinčekmi.

» Zápach tabakového dymu pominie, ak v izbe umiestnite misku s octom.

» Nádoby a kuchynský riad, ktorý používate pri práci s akýmkoľvek cestom, kde je základom múka, umývajte najskôr studenou a potom teplou vodou.

» Prútené pletivo stoličiek môže časom stratiť pružnosť. Vtedy pomôže, keď napustíte pletivo horúcou vodou a necháte ho pomaly uschnúť.

» Aby bola vo vašom byte jemná vôňa a vyššie vlhkosť, dajte do vody klinčekov a preveďte do varu. Môžete tiež na panvici zohriať hnedý cukor. so škoricou. Kuchyňa bude voňať akoby ste celý deň piekli. Vzduch sa osvieži aj keď necháte variť pár plátkov citróna.

» Ryhy na nábytku z orechového dreva sa dajú odstrániť rozpoleným jadrom orecha.

» Vosk zo sviečky na drevenom nábytku sa dá zmäkčiť sušičom vlasov a odstrániť kuchynskou utierkou – potom miesto utrite octovou vodou.

» Ak sa vám nedá cesto dobre vyváľať, vložte ho medzi dve fólie, rozvaľkajte, fólie odstráňte a cesto položte na plech.

» Ak máte v kuchyni hrdzu tak zmiešajte citrónovú šťavu so soľou a zmesou potrite hrdzavé miesto, prípadne škvrny od bielizne.

» Ak máte premočené kožené čižmy, vložte do nich nadrobno nakrájané gaštany. Vyschnú tak rýchlejšie.

» Hodvábne kravaty nemusíte ihneď nosiť do chemickej čistiarne. Najskôr môžete vyskúšať účinok zemiakov. Tie nastrúhajte a vytlačte z nich šťavu cez handričku. Šťavu dajte do vody a kravatu v nej vyperte. Napokon vypláchajte.

» Pri pečení torty, zákuskov, či koláčov musia mať suroviny ako múka, mlieko, tuk rovnakú teplotu.

» Farebné výšivky budú opäť krásne, keď ich najskôr namočíte do cmaru a potom vyperiete.

» Čipky posypte magnéziom, ktoré necháte niekoľko dní vsiaknuť a potom vyprášte.

» Zamatu vráti lesk, ak ho jemne ošetríte kefou s troškou soli.

» Ak vám zamrzli okná v byte alebo v aute stačí, ak namočíte špongiu do slanej vody a zľahka ňou okno pretrite. Okno po rozmrazení ešte utrite suchou handričkou.

» Vrchnáky na zaváracích pohárov ľahko odkrútite, ak poháre ponoríte do teplej vody hore dnom.

» Striekacie otvory na hlavici sprchy sa zanášajú po určitom čase vodným kameňom. Naplňte misu teplým octom alebo slanou vodou a hlavicu do nej vložte. Nechajte odležať, kým sa vodný kameň nerozpustí.

» Zápachu na toalete sa dômyselne zbavíte, keď škrknete zápalkou. Plameň totiž doslova spáli nepríjemné plyny.

» Aby sa mydlo v domácnosti kompletne zužitkovalo, urobte zárez do špongie a mydlo tam zasuňte. Mydlovú špongiu potom oceníte pri kúpaní.

» Aby sa drevené šuplíky lepšie zasúvali, namažte okraje mydlom.

» Pri mastných a olejových škvrnách pomôže zasa zemiaková múčka alebo pšeničná múka.

» Aby ste predišli nájazdu mravcov môžete pri miestach ich vstupu do domu nasypať klinčeky. V prípade, že sa už mravce zahniezdili, nachystajte im pascu. Lyžicu cukru a 2 lyžice droždia rozpustite vo vode. Zmes dajte do plytkých nádob a rozmiestnite vo dobe alebo byte.

» Čerstvé ovocie vydáva plyn, ktorý spôsobuje vädnutie rezaných kvetov. Preto ku kyticiam nedávajte misy s ovocím.

» Filcový klobúk, ktorý stratil tvar, podržte nad vodnou parou a potom ho opäť upravte na žiadaný tvar.

» Zamatu vrátite lesk, keď ho jemne ošetríte kefou s troškou soli.

» Záclony zažltnuté od cigaretového plynu budú opäť čisté, ak ich namočíte do slanej vody.

» Bielizeň zostane nádherne biela, keď spolu s ňou vyperiete ľanové vrecúško plné vajcových škrupín.

» Žmolky z poťahov odstránite jelenicou na okná namočenou v octe, ktorou plochy zľahka pretriete.

» Odolné škvrny zmiznú, ak ich potriete penou na holenie. Penu nechajte chvíľu pôsobiť, potom ju zotrite handrou a čistou handrou.

» Aby ste mali v byte príjemný svieži vzduch, skúste ružové lupienky pomiešať so soľou a niekoľko kvapkami vysokopercentného alkoholu. Na nejaký čas ich odložte na chladné miesto. Otvorenú nádobu potom postavte v miestnosti na stôl.

» Ovocné mušky rýchlo odletia, ak k miske s ovocím položíte otvorený balíček škorice.

» Drez z ušľachtilej ocele bude žiariť aj bez drahých čistiacich prostriedkov, keď ho potriete soľou s octom. Potom ho opláchnite vlažnou vodou.

» Páperové paplóny a vankúše vetrajte v prievane, a nie na priamom slnku, pretože perie vtedy vysychá, láme sa a tvorí sa prach.

Hodnotenie: 5.0/5. 1 hlasovanie.
Čakajte prosím ...
Značky:
Kategórie: Poradňa

Zatiaľ žiadne komentáre, môžeš byť prvý!

Pridaj komentár

Poznámka: Pripomienky k stránke vyjadrovať názory ich autorov a nemusia byť nutne názory tohto webového portálu. Členovia sú požiadaní, aby upustili od urážok, nadávania a vulgárnych výrazov. Vyhradzujeme si právo odstrániť akýkoľvek komentár bez predchádzajúceho upozornenia alebo vysvetlenia.

Tvoja e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

*
*

Pridaj sa k nám!

Pridaj sa k nám registráciou práve teraz.